
Белгия има срок до понеделник да разреши вътрешното несъгласие, спиращо търговското споразумение CETA с Канада, споделиха източници на ЕС пред Ройтерс. Пактът е планиранo да бъде подписан тази седмица, след дълги години преговори.
В четвъртък, правителствата на всички 28 страни-членки на Европейския съюз се очаква да подпишат икономическото и търговско споразумение (CETA) с Канада, пактът за свободна търговия се изгражда от години, но сделката е пред провал заради вътрешната съпротива в Белгия, която трябва да получи одобрението на всички свои пет федерални подразделения.
Френскоезичната област Валония е отказала да даде разрешение, опасявайки се, че наплива от канадски свински и говежди продукти ще подкопае бизнеса на местните фермери.
Канадският министър- председател Джъстин Трюдо е дал на ЕС срок до днес да предоговори условията с валонците, оставяйки представителите на ЕС да се окажат натиск върху Белгия. Президентът на Европейския съюз, Доналд Туск има среща с Шарл Мишел тази вечер, преди да се вземе окончателно решение от Канада.
"Ако Мишел каже, че не е в състояние да потвърди, че Белгия ще в четвъртък, тогава няма да имаме на срещата на върха", каза източник пред Ройтерс.
Правителството на Валония е казало, че времето не е достатъчно.
В същото време, канадското правителство е в очакване на европейците.
"Ние сме готови за преговори за много добро споразумение. Сега топката е в полето на Европа, " каза канадския министър на търговията, който беше на среща с министър председателя на Валония в петък.
"Очевидно е, че ЕС вече не може да има международно споразумение, дори и с една страна, която споделя европейските ценности, като Канада, дори с една страна, която е толкова мила и търпелива,".
"Канада е разочарована. Аз лично съм много разочарована. Работила съм много, много упорито. И ми е много болно ", каза тя.
Поддръжници на CETA твърдят, че сделката ще бъде на стойност 12 милиарда € годишно за ЕС и $ 12 милиарда за Канада. Ако ЕС не успее да подпише споразумението, това ще бъде още един удар към блока на 28-те страни, които вече започнаха да се разделят заради Брекзита и продължаващата мигрантска криза.