
На днешния ден преди 117 години почитаният герой Капитан Петко Войвода напуска земния свят. Той умира във Варна и е погребан в Морската градина, но след време гробът му е преместен в Централния гробищен парк на града.
Животът на Войводата е пример за всеки българин. Тялото му с гордост е носило 33 рани от куршуми и ножове. Неговата наследница Пенка Чакалова-Генева разказва с възхищение пред "Флагман", цитиран от ПИК, как Капитан Петко Войвода е участвал в 101 схватки с турците и черкезите. Тя твърди, че за залавянето му турците обявили награда от 10 000 турски златни лири, но обичта и уважението на народа го запазили, никой не бил толкова изкушен от наградата, че да го предаде.
Г-жа Генева споделя, че приносът на Войводата не е единствено за българската свобода, а и за освобождаването на остров Крит от робството на турците. Той сам ръководи част от гарибалдийската дружина.
В Руско- Турка освободителна война участва със своя голяма чета. След Освобождението Капитан Петко Войвода е представен на руския император Александър II, произведен е в чин капитан от руската армия, получава Орден за храброст „Георгиевски кръст“.
Прибирайки се на територията на България, заради русофилските си убеждения е оклеветен като участник в опита за убийство на Стефан Стамболов.
Неговата наследничка призовава в днешния ден всички да отдадем почитта си към големия българин, който до последния си дъх е живял с мисълта за България. Нека поколенията да го помнят и почитат. А на сградата на Народното събрание да бъдат изписани неговите думи: „Да не се делим ни в лошо, ни в благатко време“.