
Единствено за момента по рода си археологическо изследване под вода на уникалната за нашето Черноморие антична крепост Кария вече започна. Екипите от учени и водолази искат да намерят уникални и ценни антики на морското дъно. Според местни рибари, морето тук буквално е пълно със стара керамика, информира Блиц.
Финансирането на разкопките на тези ценни обекти се осъществява главно от общините, в чийто регион се намират находките и от държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Единият от обектите, чието проучване започна още през май, е крепостта Кария, близо до фара на нос Шабла. Кария няма еквивалент на Черно море и е разположена на площ от 2-3 дка по брега на Шабла.
Втората част на изследването е под вода. Една част от Кария се намира в морето и това ще е началото на подводните проучвания в района. Ръководител на тази подводна експедиция, в периода юли-август, ще е Асен Салкин.
Друг екип, под ръководството на проф. Георги Атанасов, продължава да работи в крепостта Залдапа край с. Крушари. Тази година ще възстановяват римския водопровод. В началото на септември стартират разкопките в древните градове Рациария край село Арчар и Бонония във Видин. Доц. Здравко Димитров от БАН и неговият екип не са доволни от отпуснатите средства от Министерството на културата. За да се вместят в 10 000 лв., ще трябва да ограничат броя на хората и да намалят времето.
Според доц. Димитров Рациария и Бонония са с огромен потенциал да бъдат акцент на културно- историческия туризъм в района. Военни дипломи от епохата на римския император Веспасиан ще издирват археолози на хълма Бърдото над Брезник. Мястото на проучванията е забулено в мистерия, за да се предотвратят иманярски набези. Там вече беше намерена военна диплома от епохата на император Тит Флавий Веспасиан (69-79 г.), същия император, които е построил Kолизеума в Рим и завещал крилата реплика, че парите не миришат, продиктувана от въведената по негово време такса за обществените тоалетни.